iDEa

"Kiedy fotografuję, to otwartym okiem patrzę na świat, a zamkniętym spoglądam w głąb siebie”

Henri Cartier-Bresson


    Fotocyganeria to miejsce, w którym chciałabym podzielić się spostrzeżeniami z moich poszukiwań, obserwacji otaczającego mnie świata za pośrednictwem obiektywu. To miejsce na interpretację i refleksję nad obrazem. To konfrontacja dwoistej natury mojego Ja.

Zajmuje się fotografią od niedawna, szukam w niej przyjemności życia, próbuje odkrywać rzeczywistość na nowo tylko już z większą świadomością. "Fotopodpatrywanie" staje się nieodłącznym elementem mojego życia.

Daje możliwość powrotu do tego miejsca, momentu, który ucieka bezpowrotnie, zatrzymania się w pośpiechu codzienności, odkrywania za każdym razem czegoś nowego, sposobność, by poczuć jeszcze raz właśnie tę chwilę, być w niej, bawić się i dzielić swoimi emocjami.

Skłania do refleksji nad tym, co jest, wzbogaca percepcję świata, uczy szacunku i pokory. Ukazuje piękno przedmiotu, sprawia, że zaczynam się zastanawiać, jaka jest jego istota. Zatrzymuje się… Pytam… Próbuje interpretacji, zastosowania odpowiednich środków wyrazu, poznanych technik fotograficznych.

Jestem na początku swojej drogi, cały czas się uczę…

   Dziękuję Wszystkim, którzy przyczynili się do obudzenia we mnie takiej potrzeby, inspiracji i motywacji, a w szczególności Studium Sztuki Fotografii Akademii Anima Mundi.

WDH

Wioletta Dąbrowska - Hernas

WYSTAWY

Ballada o mieście

Motywem przewodnim wystawy jest miasto, widziane przez siedmioro artystów, których prace wyeksponowano w sześciu salach galerii. Artyści nie napadają na rzeczywistość i jej nie rozdrapują, miejska rzeczywistość ich codziennego otoczenia jest posłuszna ich zmysłom. Jak zobaczyć w nowym świetle świat, który już zamieszkujemy? Jak się przekonać, skąd się biorą nasze formy urbanistyczne? To tylko niektóre z pytań przy okazji tej wystawy. Autorzy są wobec miejskiego świata pełni współczucia i łagodności. To osobiste prace. Pozwalają, by widz patrzył sam. Nie moralizują i nie udają sztuki.

 

Projekt jest zwieńczeniem warsztatów prowadzonych pod opieką Dyrektora Muzeum Górnośląskiego Leszka Jodlińskiego. Wystawa prezentuje dzieła sformalizowanej jednorazowo, tylko na tę prezentację grupy RAZEM, którą tworzą słuchacze Studiów Podyplomowych Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Na wystawę składają się fotografie, grafiki, malarstwo i totemy siedmiorga artystów: Wioletty Dąbrowskiej - Hernas, Joanny Fedorowicz, Joanny Janisiewicz, Aleksandry Kasztalskiej, Piotra Pluty, Magdaleny Ściborowskiej i Adrianny Zawadzkiej.

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu


7.06 - 30.06. 2018 r.


III Wystawa Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych //Zabrze 24 luty 2018 r.   

  III Wystawa Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych została otwarta wernisażem 24 lutego 2018 ponownie w Galerii Piwnica Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu.  Organizatorzy ponownie postanowili podzielić się swoim spojrzeniem na fotografię wykonaną w szlachetnych technikach fotograficznych wśród szerszego grona odbiorców.  To moja druga wystawa z udziałem Akademii Anima Mundi, tym razem zaprezentowałam swoje prace wykonane w technice cyjanotypowej.


II Wystawa Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych //Zabrze 10 luty 2017 r. 

  II Wystawa Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych została otwarta wernisażem  10 lutego 2017 w Galerii Piwnica Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu. Zamysłem organizatorów było rozpropagowanie świadomości o innych niż cyfrowa technikach fotograficznych wśród szerszego grona odbiorców.

 Jest to miejsce dla tych artystów, którzy tworzą swoje prace w często zapomnianych technikach fotograficznych takich jak guma, cyjanotypia, bromolej, kolodion, które swoją estetyką nawiązują do początków istnienia fotografii, ale również wykorzystują techniki alternatywne w klasycznej fotografii analogowej i cyfrowej. To moja pierwsza wystawa, duże przeżycie, w której pokazałam swoje prace wykonane w technice litowej.


Wystawa poplenerowa Gmina Tuczna - październik 2016 r.
Najpiękniejsze miejsca gminy Brzeszcze -  czerwiec 2016 r.  - I miejsce


a

I

r

E

n

a

G

y

C

O


T


O


F